دانستنیها و آمار فوتبال
  
 
 
آرشیو
 
پنج‌شنبه 21 خرداد‌ماه سال 1383
بازیکنان صد گله در لیگ برتر:

در رقابتهای لیگ برتر انگلیس‌زدن صد گل، کار آسانی نیست. تیه‌ری آنری آخرین بازیکنی بود که موفق شد به باشگاه صد تایی‌ها بپیوندد، اما او از لحاظ رکورد پشت سر آلن شیرری قرار دارد که فقط در 124 بازی توانست صد گل در لیگ برتر بزند. از بین بازیکنان حاضر در لیگ برتر شاید فقط رود فان نیستلروی امیدوار باشد که جایگاه مناسبی در این جدول برای خودش دست و پا کند. گزارش زیر از مجله مچ در این ارتباط است:

1 .دیان دابلین صد گل در 271 بازی‌
دیان دابلین طی سالیان سال حضور در سطح اول فوتبال انگلیس، خیلی آرام و با طمانینه به رکورد صد گل زده دست پیدا کرد. او در دیدار ویلا برابر وستهام در سال 2002 به این مهم رسید. دابلین در منچستر یونایتد چندان موفق نبود، بعد از مدتی نیمکت‌نشینی و دست و پنجه‌ نرم کردن با مصدومیت به کاونتری پیوست و در آنجا ظرف 4 فصل توانست 58 گل به ثمر برساند. در استون ویلا هم روند گلزن دابلین قطع نشد و در 28 بازی فصل قبل توانست ده گل بزند تا بالاخره به رکورد صد گل برسد. او تاکنون 111 گل در لیگ برتر زده است.

2 .تدی شرینگام صد گل در 256 بازی‌
تدی شرینگام اولین گل خود در لیگ برتر را در سال 1992 برای ناتینگهام فارست به ثمر رساند، ولی فقط بعد از سه بازی با قراردادی 1/2 میلیون پوندی به تاتنهام رفت. او در اولین فصل حضورش در تاتنهام 21 گل زد و بعد از پنج فصل هنوز در وایت هارت‌لین در سال 1997 به منچستر یونایتد پیوست. حضور مهاجمان پرقدرت در منچستر و نیمکت‌نشینهای مقطعی، در روند گلزنی شرینگام خلل ایجاد کرد، ولی او صدمین گلش در سال 2000 را برابر ساوتمپتون به ثمر رساند. جالب اینکه شرینگام نه گل از 136 گلش در لیگ برتر را برابر ساوتمپتون زده است!

3. مت لوتسیه صد گل در 254 بازی‌
یکی از مستعدترین بازیکنان زمان خودش که در عین حال وفادارترین هم بود. او تمام مدال بازیگری‌اش را برای ساوتمپتون بازی کرد و علی‌رغم پیشنهادهای بسیار خوب در ساوتمپتون ماند و گلهای بسیار زیبایی برای این تیم به ثمر رساند. جالب اینکه او به هر یک از تیمهای استون ویلا و ناتینگهام فارست 8 گل زد. لوتسیه صدمین گلش را در سال 2000 برابر ساندرلند زد و دو سال بعد، با گذشت 16 سال از دوران پرفروغ بازیگری‌اش از فوتبال خداحافظی کرد. ضمن اینکه آخرین گلش را وارد دروازه آرسنال کرد.


4 .دوایت یورک صد گل در 253 بازی‌
سه فصل اول حضور یورک در لیگ برتر چندان موفقیت آمیز نبود، او در این مدت فقط 14 گل برای ویلا به ثمر رساند، ولی در سه فصل بعدش به ترتیب 17، 17 و 12 گل زد و همین مسئله باعث شد به منچستر یونایتد بپیوندد. در اولین فصل حضورش در منچستر هم 18 گل به ثمر رساند و به همراه این تیم، قهرمان لیگ برتر شد. در فصل 99 2000 هم بیست گل به ثمر رساند و بالاخره فصل بعدش توانست صدمین گلش را بزند. انتقال یورک به بلکبرن چندان ثمربخش نبوده ولی او 120 گل در لیگ برتر زده و شایسته حضور در باشگاه صد تایی‌ها است.

5 .مایکل اوون صد گل در 185 بازی‌
مایکل اوون نوجوان در سال 1997 در اولین بازی‌اش در لیگ برتر فقط شانزده دقیقه پس از حضور در زمین، به ویمبلدون گل زد. او به این همین روند ادامه داد تا اینکه در سال 2003 برابر وست بروم در 185 امین بازی‌اش توانست صدمین گلش را هم بزند. اوون بازی در برابر نیوکاسل را می‌پسندد و کلاً دوازده گل از جمله 2هت تریک را برابر این تیم رقم زده است، ولی در عین حال در داربی لیورپول - اورتون چهار سال طول کشید تا توانست گل بزند. هرچند در سه بازی اخیر برابر اورتون چهار گل زده است. او 111 گل در لیگ برتر زده و مسلماً فرصت کافی برای بهتر کردن این رکورد را دارد.

6 .اندی کول صد گل در 178 بازی‌
بعد از اینکه به همراه نیوکاسل در سال 1993 به لیگ برتر صعود کرد، بلافاصله خودش را به عنوان یک گلزن موفق، مطرح کرد. او در اولین فصل حضورش در لیگ برتر ی34 گل به ثمر رساند و آمادگی‌اش به حدی بود که منچستر هفت میلیون پوند بابتش خرج کرد. در منچستر هم او در سال 1999 در برابر تیم سابقش نیوکاسل توانست صدمین گلش را بزند. کول به تیمهای لیورپول و ساوتمپتون راحت گل می‌زند. او که در حال حاضر بازیکن بلکبرن است امیدوار است به تعداد 162 گلی که زده اضافه کند.


7. لز فردیناند صد گل در 175 بازی‌
رکورد گلزنی فردیناند در لیگ برتر در نوع خودش بسیار جالب است. او حدفاصل سالهای 1992 تا 1997 در تیمهای QPR و نیوکاسل در 175 بازی توانست صد گل بزند، ولی طی هفت فصل بعدش فقط 36 گل زد. در واقع حضور او در تاتنهام و وستهام با موفقیت همراه نبود، اما در این فصل در لستر بسیار خوب عمل کرد و حالا تعداد گلهایش به عدد 146 رسیده است. فصل اخیر بدترین فصل لز فردیناند بعد از فصل 97 96 به حساب می‌آید!

8 .رابی فاولر صد گل در 175 بازی‌
فاولر برای اولین بار در لیگ برتر در سال 1993 برابر چلسی به میدان رفت و فقط دو بازی طول کشید تا در برابر اولدهام اولین گل خود را بزند. او در سال 1999 در برابر داربی صدمین گل خود را زد. فاولر بعد از سپری کردن دو فصل در لیدز در حال حاضر بازیکن منچسترسیتی به حساب می‌آید و به نظر می‌آید تیم مورد علاقه‌اش استون ویلا است چون کلاً دوازده گل به این تیم زده است. تعداد گلهای او در لیگ برتر در حال حاضر به عدد 136 رسیده است.

9 .ایان رایت صد گل در 173 بازی‌
رایت که در حال حاضر بازنشسته شده است با زدن هت‌تریک در بولتون در فصل 98 97 صدمین گل خود را جشن گرفت. او در آخرین فصل حضورش در آرسنال به این مهم رسید و بعد از آن به دلیل مصدومیت در وستهام هم نتوانست چندان موفق باشد و فقط نه گل زد. او که از پالاس به آرسنال پیوست، همواره بازیکنی آماده بود و در دو فصل 94- 93 و 97- 96 توانست 23 گل برای تیمش بزند. جالب اینکه او هرگز در لیگ برتر نتوانست به منچستر یونایتد گل بزند.

10 .تیه ری آنری صد گل در 160 بازی‌
بعد از اینکه در سال 1999 از یوونتوس به آرسنال پیوست، هشت بازی طول کشید تا آنری توانست اولین گلش را برابر ساوتمپتون بزند. اما آرسن‌ ونگر او را از بازیکنی کناری به یک ماشین گلزنی تبدیل کرد و در اولین فصلش توانست هفده گل بزند. آنری به تیمهای استون ویلا و چارلتون خوب گل می‌زند و حتی شش بار دروازه منچستر را هم باز کرده است. آنری هم می‌تواند تعداد گلهای خود را به مراتب بیشتر کند.

11 .آلن شیرر صد گل در 124 بازی‌
آمار آلن شیرر واقعاً فوق‌العاده است. شیرر در تنها 124 بازی توانست به رکورد صد گل دست پیدا کند. او در سالهای 93 تا 96، سه بار پیاپی توانست بیش از سی گل برای بلکبرن بزند. سپس با قراردادی‌ 15 میلیون پوندی به تیم شهرش نیوکاسل پیوست. او در سنت جیمز پارک هرگز به رکورد سی گل دست پیدا نکرد، ولی توانسته سه بار بیش از بیست گل بزند. او هم برای نیوکاسل، و هم برای بلکبرن توانسته صد گل بزند و کلاً 238 گل در لیگ برتر زده است. باید به آلن شیرر احترام گذاشت!

مطلب فوق توسط عادل فردوسی پور ترجمه شده است.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 80748


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها